پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ , Tuesday 24 November 2020
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 14472
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ تیر, ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۰
 • شما اینجا هستید :اخبار شهرستان رامسر > خبر برگزیده > ویژه ها
 •   

  در سایه عدم مدیریت صحیح:

  هجوم آفت ها به قلب شهر گردشگری رامسر/ شمشادهای زیبای بلوار تاریخی معلم در یک قدمی نابودی+تصاویر

  پس از هجوم آفت ها و نابودی شمشادهای قلعه تاریخی مارکوه اینبار در سایه عدم مدیریت صحیح، آفت ها به بلوار معلم هجوم آوردند.

  به گزارش رامسرنوین، شمشاد از جمله گونه هاى با ارزش جنگل هاى شمال ایران است و سال هاست نام این گونه در فهرست ذخیره گاه هاى ژنتیکى به ثبت رسیده است

  در اوایل فصل تابستان سال ۹۵ تعداد اندک و قابل ملاحظه اى از این آفت در جنگل ها و ارتفاعات رامسر دیده شده بود اما با عدم پیگیرى و عدم سمپاشى این گونه از آفت با تولید مثل به شدت افزایش یافته به طورى که کل جنگل هاى مارکوه رامسر را به محاصره درآورده است.

  عامل این آفت گونه اى کرم و پروانه به نام علمى cydalima perspectalis است که به طور طبیعى در شرق آسیا زندگى میکند و نخستین بار در سال ۱۳۸۵ در آلمان و سپس در چند کشور اروپایى طغیان کرد و از نیمه دوم خرداد سال ۹۵ تعداد محدودى از این آفت در بخشى از اراضى جنگل هاى گیلان و مازندران دیده شده که به علت عدم سمپاشى موجب افزایش چشم گیر این گونه از آفت شده است.

  با توجه به حمله شب پره ها به گونه هاى شمشادهاى جنگل هاى شمال و طغیان مجدد آفت قبل از آغاز فصل گرما برخى از کارشناسان در سطح کشور از قبل هشدار دادند که شمشادهاى شمال ایران در معرض نابودى قرار داشته و ممکن است نسل این گونه گیاه به طور کل منقرض شود.

  بر همین اساس پس از هجوم آفت های به شمشادهای قلعه تاریخی مارکوه این بار در سایه عدم مدیریت صحیح، آفت ها به بلوار تاریخی و زیبای معلم در قلب شهر هجوم آورده اند و شمشادهای زیبای این بلوار در معرض نابودی قرار دارند.