پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ , Thursday 25 February 2021
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 1391
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ دی, ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳
 • شما اینجا هستید :خبر برگزیده > ویژه ها
 •   

  روایتی از شهدای گمنام در دیگر کشور ها:

  در دنیا سربازان گمنام را کجا دفن می‌کنند؟

  اکثر کشورهای دنیا برای سربازان جنگی خود و مقبره‌های آن‌ها ارزش ویژه‌ای قائل هستند.

  در بسیاری از کشورهای دنیا کشته شدگان جنگی به تدریج به یک نماد و بخشی از هویت آن جامعه تبدیل می شوند. به همین دلیل مسئولان ترجیح می دهند کشته شدگان جنگی به ویژه سربازان گمنام را بجای دفن در قبرستان ها، در مراکز شهر به خاک بسپارند. اکثر کشورهای دنیا برای سربازان جنگی خود و مقبره‌های آن‌ها ارزش ویژه‌ای قائل هستند. برخی کشورها میادین اصلی را برای این کار انتخاب کرده و برخی دیگر دانشگاه را (به عنوان مرکز حضور جوانان) برای این نماد هویتی انتخاب می کنند:

   

  گارد احترام برای سربازان بی‌نام کاخ کرملین

  در کنار دیوار غربی کاخ کرملین و در محدوده باغ الکساندر ، یک مقبره قرار دارد که متعلق به سربازان گمنام است که در هنگ کرملین خدمت می کردند. این سربازان در دفاع از مسکو در جریان حمله آلمان نازی به مسکو کشته شدند و همگی در ضلع غربی و روبروی قبر لنین و در فاصله بسیار نزدیک با آن دفن شدند. از سال ۱۹۷۷ دولت شوروی یک گارد احترام برای این مقبره تشکیل داد که همه ساله با تشریفات خاصی به این مقبره و همچنین قبر لنین ادای احترام می کنند. این مراسم یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است و سالانه هزاران نفر برای بازدید از باغ الکساندر و مقبره لنین و سربازان گمنام و همچنین مراسم ویژه گارد احترام به مسکو و دیوار غربی کرملین می آیند و از این مراسم و از این مکان ها بازدید می کنند. عکس زیر ادای احترام پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به این سربازان گمنام نشان می‌دهد. 

  RIAN_01115344.LR.ru.jpg

   

  دفن سربازان گمنام در قلب فرانسه 

  میدان اتوال (شارل دوگل) که اصلی‌ترین نماد فرانسه محسوب می‌شود، در اصل سمبل ایثار حدود یک میلیون سرباز فرانسوی است. اهمیت این میدان تا حدی است که رهبران سایر کشورها برای ادای احترام باید به این میدان بروند.

  36046noteTravel.jpg

   

  یادبود سربازان گمنام در دانشگاه‌های مطرح دنیا

  در بیشتر دانشگاه‌های جهان برای سربازان جنگی خود مراسم یادبود برگزار می‌کنند. برخی مثل دانشگاه می‌سی‌پی‌پی به تدفین این کشته‌شدگان می‌پردازند. در محوطه این دانشگاه بیش از ۷۰۰ تن از کشته‌شدگان جنگی دفن شده‌اند! نام افرادی که هویت آن‌ها مشخص بوده است، بر روی یادبودی که در مرکز این گورستان قرار دارد، نوشته شده است. 

  872_orig.JPG

  اما بیشتر دانشگاه‌های دیگر به علت گذشت سال‌ها از جنگ و دسترسی نداشتن به پیکر این سربازان به نصب یادبودی بسنده کرده‌اند. 

   

  دانشگاه کارولینای شمالی 

  دانشگاه کارولینا با ساخت و نصب یادواره‌ای از کشته‌شدگان دانشگاهی خود به بزرگداشت آن‌ها می‌پردازد. 

  865_orig.bmp

  866_orig.bmp

   بر روی این لوح نوشته شده: «تقدیم به فرزندان این دانشگاه که به خاطر ملتشان در جنگ سال ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ جنگیدند و آن هایی که زندگیشان به ما درس‌های فرمانده بزرگ را آموخت که کلمه وظیفه، بلندمرتبه‌ترین کلمه در زبان انگلیسی است.»

   

  کالج oberlin، اوهایو آمریکا

  این بنا نیز یادبود کسانی است که از این منطقه کشته شده‌اند. بر روی این یادبود نام ۹۶ سرباز نوشته شده است که ۵۵ نفر از آن‌ها دانشجوی همین دانشگاه بوده‌اند. 

  871_orig.JPG

   

  دانشگاه تورنتو کانادا

  دانشگاه کانادا «بنای یادبود سربازان» را برای زنده نگه داشتن یاد ۱۱۸۵ سرباز خود ساخته است. این سربازان که دانشجوی همین دانشگاه بوده‌اند، در جنگ‌های جهانی اول و دوم جان خود را از دست داده‌اند. 

  867_orig.jpg

   

  دانشگاه Caen در شهر Caen  فرانسه

  در این دانشگاه یادبودی به شکل  ققنوس ساخته شده است. لوگوی این دانشگاه نیز الهام گرفته از همین موجود افسانه‌ای است. علت انتخاب ققنوس از این جهت است که یک ققنوس جوان از خاکستر ققنوس پیری که خود را آتش می­زند متولد می­‌شود. این دانشگاه طی بمباران نبرد معروف شهر «caen» فرانسه در جنگ جهانی دوم به کلی نابود شد، ولی این نبرد بزرگ یکی از راه‌­های پیروزی متفقین در مقابل آلمان نازی می­‌شود و این دانشگاه مجددا پس از جنگ، بازسازی شده و به یاد دوران جنگ و کشته‌­های این دانشگاه، این یادبود ساخته می­شود و لوگوی دانشگاه نیز از همین موجود برگرفته می­‌شود.

  873_orig.JPG

   

  دانشگاه Queen، بلفاست ایرلند شمالی 

  این دانشگاه نیز یادبود کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم را مقابل ورودی اصلی دانشگاه خود قرار داده است.  

  876_orig.JPG

   

  جهان/

  نماد پایداری ایرانیان

  استاد کالج دولتی «کندی» در‌هاروارد، پس از دیدار از ایران، به نومحافظه‌کاران آمریکا توصیه کرد پیش از اعلام جنگ با ایران، از مزار شهدا دیدن کنند.

  «مایکل ایگناتیف» نویسنده «نیویورک‌تایمز» و مدرس حقوق بشر کالج دولتی «کندی» در‌هاروارد، از سفری که چندی پیش برای سخنرانی درباره حقوق بشر به ایران داشته است، چنین گزارش می‌دهد:

  … به نظر می‌رسد این قبرهای کوچک برای همیشه باقی خواهند ماند. هرکدام از آنها، نشانگر تلاش خانواده‌ها برای ابراز این مطلب است که جاودانگی و زنده بودن برخی از مردان جوان را اعلام کنند که در بحبوحه‌هایی چون خرمشهر که اوج مقاومت ایرانی‌ها در برابر اشغالگران عراقی بود، کشته شده‌اند. بیش از یک میلیون ایرانی در جنگ ایران و عراق حضور داشتند. سیصد هزار نفر کشته شدند و تعداد بیشمار دیگری نیز مجروح به خانه بازگشتند.

  مذهب ایران، اسلام و شیعه است که مکتب شهادت است. فرهنگ شیعه، مفاهیمی از طلب مرگ را در خود دارد که شامل گذشتن از جان و خون است. برای برخی رزمندگان باقی‌مانده از جنگ، دوستی و رفاقتی که در جنگ با عراق تجربه کرده‌اند، بیش از تجلی ارزش‌های وطن‌پرستانه انقلاب اسلامی، وابسته به ارزش‌هایی است که به واسطه ازخودگذشتی‌شان و پایبندی به عقیده و ایمانشان حاصل شده است. هر نومحافظه‌کار آمریکایی که شرط می‌بندد رژیم ایران تحت تاثیر انزوا، محاصره، تحریم و محکومیت بین‌المللی فرو می‌ریزد، باید از این مزار شهدا دیدن کند. حکومت‌های انقلابی معتقد به خون قربانیان (جنگ) دلایل خوبی دارند تا اعتقاد داشته باشند در برابر فشار بیرونی رسوخ‌ناپذیر هستند.

  حرم شهدای گمنام محل پیوند با ایثار شهداست

  دو خانواده آرژانتینی و پاکستانی شیعه با زیارت مزار شهیدان گمنام عملیات کربلای۵ گفته اند:

  آنچه انسان در کنار مزار این شهیدان می‌بیند تمامی زیبایی‌هایی است که خداوند خلق کرده است.

  احساس تازگی، تعیین راه برای رسیدن به کمال، استکبار‌ستیزی و دفاع از حریم قرآن و اهل‌بیت (ع) در حماسه این شهیدان تبلور یافته است و ما خود را مرهون جانفشانی‌های این شهیدان می‌دانیم.

  زنان محجبه این دو خانواده با اشک‌های خود مزار شهیدان گمنام عملیات ۵ را شست‌وشو داده و با انس با معارف شهیدان اعلام کردند:

  فرزندان خود را آنچنان تربیت می‌کنیم که در مسیر این شهدا گام بردارند.

  این خانواده‌ها که از نزدیک با حماسه رزمندگان اسلام در عملیات کربلای ۵ آشنا شدند تاکید کردند:

  آنچه که امروز در جهان اسلام به عنوان مقاومت اسلامی مطرح است به واسطه‌ جانفشانی و ایثار و مقاومت این رزمندگان و شهداست.
  آنها با تحسین حضور ملت ایران و به‌ویژه خانواده‌های ایرانی در کنار مزار شهدای هشت سال مقاومت و ایثار اعلام کردند:

  این مشاهد شریف پیوند عمیق عاطفی و روح جوانان و نوجوانان ایرانی را نیز با ایثار این شهدا پیوند می‌زند.

  سایت ساجد به نقل از ایسنا ، ۱۹/۱/۸۸

   

  مفهوم مقدس سزاوار دفاع ملت

  یک گروه از بازرگانان چینی که برای بررسی مسائل بازرگانی به خوزستان سفر کرده‌اند با حضور در مشهد شهیدان شلمچه به مقام شامخ هشت شهید گمنام عملیات کربلای ۵ ادای احترام کردند.

  یکی از بازرگانان چینی در خصوص آنچه که در شلمچه مشاهده کرده است گفت:

  از نزدیک شاهد بودم مردم شما چه میزان احترام برای ایثارگران جنگ قائل بودند.

  مفهوم مقدس سزاوار دفاع ملت شما بوده است چرا که یک قدرت ویران‌گر وحشی به کشور شما حمله کرده بود.

  بازرگانان چینی که از حضور کاروان‌های راهیان نور نیز دچار شگفتنی شده بودند، هم‌چنین اضافه کردند:

  با داشتن چنین روحیه‌ای در نزد ملت ایران، هیچ کشوری نمی‌تواند به شما آسیب برسان.

  ایسنا، ۳۱/۱/۸۸

   

  اهداء پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان نمادی از تمام اندوخته‌های علمی به شهدای گمنام

  دانشجوی غیرایرانی دانشگاه تربیت مدرسپایان‌نامه خود را به شهدای گمنام تقدیم کرد.

  ابراهیم جعفری تبعه کشورافغانستان، دانشجوی رشته زمین شناسی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیتمدرس، فارغ التحصیل رشته زمین شناسی در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران، حائزرتبه‌های یک گرایش پترولوژی، رتبه۴ زمین شناسی مهندسی و رتبه ۵ تکتونیک در کنکورکارشناسی ارشد سال ۱۳۸۳بوده است.

  این دانشجو با بیان اینکه یکی ازارزشمندترین مفاهیم موجود در اسلام و تشیع، مفهوم شهادت است، گفته است:

  در اعصار مختلف،رزمندگان و ایثارگران در عرصه‌های جهاد و مقاومت در کشورهای اسلامی حماسه‌هایی برمبنای همین روحیه شهادت طلبی آفریده‌اند.

  وی با بیان اینکه تقدیر از مقام شهید وتقویت فرهنگ و تفکر شهادت امری حیاتی برای حفظ انسجام درونی ملتهای مسلمان وانگیزه‌ای نامتناهی برای پیشرفت است، اظهار کرده است:

  در این میان شهدای گمنام از اهمیت خاصی برخوردارند چراکه می توان آنان را متعلق به خانواده بزرگی به اندازه همهخانواده‌های چشم انتظار یا بهتر بگوییم همه مردم دانست.

  در طول سالیان جهاد و مقاومت درافغانستان در برابر بیگانگان مردان بزرگی شهد شیرین شهادت نوشیدند و در ایران هم دردفاعی مقدس جوانان و دلاوران بسیاری به واسطه شهادت سعادتمند شدند.

  جعفری در خاتمه با بیان اینکه خاکسپاریشهدای گمنام در دانشگاه تربیت مدرس و همچنین سایر دانشگاههای ایران نقش به سزایی درتلفیق علم و ارزشهای والای شهادت و ایثار خواهد داشت، اشاره کرده است:

  پایان نامه کارشناسی ارشد خود را به عنوان نمادی از تمام اندوخته‌های علمی خود به این شهداتقدیم کردم به این امید که بتوانم از این اندوخته‌ها در تمام راه آرمانهای شهدا استفاده کنم.

  ایسنا،۱۳/۱۰/۸۷

   

  شهدای گمنام مایه مباهات مسلمانان و ایرانیان در سراسر جهان

  تصاویر و اخبار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی که در هفته اول تیرماه سال ۸۸ در مراسمی باشکوه همزمان با سالگرد شهادت شهیدان هفتم تیر در محوطه‌ مجلس شورای اسلامی به خاک سپرده شدند، به ‌صورت گسترده درسایت‌ها و وبلاگ‌های مسلمانان منطقه به‌ویژه کشورهای عرب حاشیه‌ی جنوبی خلیج‌فارس انعکاس داشته است.

  برخی سایت و وبلاگ‌های کشورهای سوریه، لبنان، تاجیکستان، عراق، کویت، بحرین، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی به صورت گسترده این رخداد را پیگیری و منعکس کرده‌اند.

  بیشتر کاربران این رویداد حوزه دفاع مقدس معنوی را در این کشورها، جوانان تشکیل می‌دهند که ۴۰ درصد ازآنان تنها از کشور بحرین از این اقدام استقبال و با عنوان روضه‌الصفا در پارلمان ایران از آن یاد کرده‌اند.

  کاربران اینترنتی در این کشورها در پیام‌های خود غالبا این شهدا را ادامه ‌دهنده شهدای صدر اسلام نامیده‌اند و با تجیل از آنان، شهیدان گمنام مجلس شورای اسلامی، آنها را مجاهدان راه خدا در مبارزه با استکبار جهانی توصیف کردند.

  ایرانیان مقیم شمال قاره‌ آمریکا و اروپا نیز در پیام‌های اینترنتی خود با تجلیل از این شهیدان حماسه‌ساز آنان را مایه مباهات مسلمانان و ایرانیان در سراسر جهان نامیده‌اند.

  برزیل و آرژانتین نیز از جمله کشورهایی هستند که برخی مسلمانان و ایرانیان مقیم این دو کشور هم نسبت به شهدایگمنام مجلس شورای اسلامی ادای احترام کرده و آنان را قله‌های بلند سرافرازی درجهاناسلام برمی‌شمرند.

  گزارش ایسنا، ۱۸/۴/۸۷