پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ , Monday 15 August 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 13861
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اسفند, ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۴
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار
 •   

  چرا لب‌ها پوسته پوسته می‌شود؟

  در بعضی موارد علت خشک شدن لب به دلیل مصرف برخی داروهاست، ازجمله، دارویی که برای درمان جوش تجویز می‌شود، مانند آکوتان که خشکی لب، یکی از عوارض مصرف این دارو است.

  به گزارش رامسرنوین ، یک متخصص پوست و مو برای پوسته پوسته شدن لب‌ها و یا ترک خوردن آن به یک دلیل اصلی اشاره کرد و گفت: این عارضه علت‌های مختلفی دارد که بعد از بررسی علت، می‌توان برای رفع آن اقدام کرد. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت آنلاین بخوانید.

  چرا لب‌ها پوسته پوسته می‌شود؟

  دکتر سیدمسعود داودی شایعترین علت را در خشکی پوست دانست و افزود: برخی عادت دارند لب‌های خود را مرتب به وسیله زبان مرطوب کرده و یا آنها را به داخل دهان فرو برده و با آب دهان خیس کنند که همین امر موجب خشک شدن لب‌ها شده، در نهایت به ایجاد ترک یا پوسته شدن لب منجر می‌شود.

  وی عنوان کرد: از دلایل دیگر خشکی لب، قرار گرفتن برخی افراد در معرض نور خورشید است؛ افرادی مانند کشاورزان و کسانی که در محیط‌های باز به مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید کار می کنند، علاوه بر علائم ذکر شده ممکن است در موارد شدیدتر به صورت دلمه در روی لب‌های آنها ظاهر شود که متأسفانه این افراد در معرض ابتلا به سرطان لب نیز هستند.

  دکتر داودی همچنین گفت: لب‌های افرادی که سیگار می‌کشند هم ممکن است پوسته شده یا ترک بخورد و گاهی آثار سوختگی هم در لب‌های آنها دیده می‌شود؛ اشخاصی هم که مشکل تنفس از طریق بینی دارند و مجبور به تنفس از طریق دهان هستند این پوسته ریزی را تجربه می‌کنند.

  وی افزود: در بعضی موارد علت خشک شدن لب به دلیل مصرف برخی داروهاست، ازجمله، دارویی که برای درمان جوش تجویز می‌شود، مانند آکوتان که خشکی لب، یکی از عوارض مصرف این دارو است.

  این متخصص مطرح کرد که: گاهی اوقات عارضه پوسته شدن لب‌ها در افرادی که به بیماری خاصی مبتلا هستند دیده می‌شود که مشهورترین آنها بیماری پوستی صدف یا داء الصدف (پسوریازیس) است.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در خصوص درمان این عارضه با بیان اینکه تنها راه برطرف کردن خشکی لب‌ها چرب کردن آنهاست، گفت: بسته به علت به وجود آمدن این عارضه برطرف کردن آن نیز متفاوت خواهد بود به طور مثال افرادی که لب‌های خود را با آب دهان خیس می‌کنند باید سعی کنند این عادت را ترک کرده و از کندن پوست آن خودداری کنند ولی در مواردی مانند مصرف دارو این عارضه با قطع دارو برطرف خواهد شد.

  وی برای برطرف کردن خشکی لب‌ها توصیه کرد: برای چرب کردن از کرم‌های معمولی و یا چرب کننده‌های بیرنگ طبی لب که حاوی موم کندوی زنبورعسل است و مواد شیمیایی کمتری دارند استفاده شود.

   

  بلاغ/

  برچسب ها :