پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ , Tuesday 27 October 2020
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 12574
 • تعداد نظرات : ۱ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آذر, ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۸
 • شما اینجا هستید :اخبار شهرستان رامسر > خبر برگزیده > ویژه ها
 •   

  پس از گذشت 10 سال:

  سقوط امید و اعتماد مردم در فرودگاه رامسر/ صرف هزینه ای کلان برای هیچ!

  در حالی که در روزهای اخیر خط کشی باند جدید فرودگاه رامسر به پایان رسید و مسئولان محلی از آغاز پروازها در این باند خبر می دادند اما واکنش های قابل تأمل مسئولان فرودگاهی کشور از مشکلات و موانع موجود در این پروژه امید و اعتماد مردم را خدشه دار کرده است.

  به گزارش نیمه پُر رامسر، همانطور که در روزهای اخیر خبر خط کشی باند بتنی جدید فرودگاه رامسر در فضای مجازی و بازدید نماینده مجلس و فرماندار شهرستان از این باند مخابره شد مدتی نگذشت که واکنش های قابل تأملی از سوی مسئولین فرودگاهی استان و کشور در سر خط رسانه های کشوری و استانی قرار گرفت.

  این واکنش ها از آنجا قابل تأمل است که پس از گذشت ۱۰ سال از مدت آغاز این پروژه و صرف هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان و همچنین پایان خط کشی باند بتنی جدید فرودگاه رامسر باز هم مسئولان امر خبر از عدم بهره برداری درست از این باند به علت مشکلات و موانع موجود می دهند و این در حالی است که مردم رامسر و شهرستان های منطقه غرب مازندران و شرق گیلان از این بدقولی ها و اعمتاد ۱۰ ساله خود د راستای توسعه فرودگاه رامسر نا امید شده اند.

  بر همین اساس عضو هیات مدیره و معاون عملیات فرودگاهی در واکنشی در سایت تین نیوز گفت: در شرایط فعلی امکان برقراری پروازهای ایمن و استاندارد در باند جدید فرودگاه رامسر وجود ندارد و این مشکل تنها به دست دولت و استانداری مازندران برطرف می‌شود.

  غلامحسین باقریان در این باره اظهار کرد: طول باند قابل استفاده این فرودگاه به دلیل وجود موانع پروازی در ابتدا و انتهای آن به کمتر از ۱۰۴۰ متر رسیده است.

  وی ادامه داد: بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار بابت ساخت این باند صرف شده است که با توجه به شرایط فعلی این باند قابل بهره‌برداری نیست.

  عضو هیات مدیره و معاون عملیات فرودگاهی با بیان اینکه شرکت فرودگاه‌ها توانایی مالی تملک اراضی اطراف این فرودگاه را ندارد و نیاز است تا دولت و استانداری بودجه آن را تهیه کنند، گفت: ساخت باند این فرودگاه از مصوبات سفرهای استانی و به درخواست دولت وقت انجام شده است بنابراین تملک اراضی هم باید توسط دولت انجام شود.

  مدیرکل فرودگاه‌های استان مازندران نیز در مورد باند بتنی جدید فرودگاه رامسر در گفتگو با سایت تین نیوز اظهار کرد: باند جدید فرودگاه رامسر، نخستین باند بتنی ایران به شمار می‌آید که با وجود موانع پروازی و تملک نکردن اراضی اطراف آن موجب کوتاه شدن طول باند شده به طوری که این باند نمی‌تواند میزبان پروازهای روزانه و برنامه‌ای باشد.

  سعداله وطنخواه در همین باره گفته است: به تازگی خط کشی باند فرودگاه رامسر به پایان رسیده است اما به دلیل عدم تملک اراضی اطراف فرودگاه، وجود موانع پروازی و ساختمان‌های مسکونی اطراف فرودگاه، باند به طور موثر آماده بهره‌برداری نیست.

  به گفته مدیرکل فرودگاه‌های استان مازندران، در حال حاضر شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نسبت به بهره‌برداری عملیاتی باند جدید فرودگاه رامسر برنامه‌ای ندارد تا مسئولان استانی برای حل این مشکل راهکارهایی ارایه دهند.

  مطابق نقشه از پیش تعیین شده طول باند جدید این فرودگاه باید ۲۷۰۰ متر باشد که بر اساس استانداردهای پروازی حدود ۱۰۴۰ متر آن قابل استفاده است، همچنین این باند ۶۰ متر عرض دارد.

  با همه این اوصاف آن چیزی که باید برای آن تاسف خورد صرف هزینه ای کلان و زمانی طولانی برای توسعه فرودگاه رامسر بوده است که با گذشت حدود ۱۰ سال از مصوبه هیأت دولت برای توسعه این فرودگاه همچنان طبل نا امیدی و بدقولی ها در گوش مردم شهر رامسر کوبیده می شود.

  مردم رامسر که از ضعف های زیرساختی و چندین و چند ساله زیادی رنج می برند باید نظاره گر پول و هزینه کلانی باشند که سالها است بلااستفاده و در نتیجه بی مدیریتی و بی فکری برخی مسئولین در گوشه ای از شهر صرف شده است.

  هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان که فقط برای توسعه باند فرودگاه صرف شده است و با توجه به اعلام مسئولین فرودگاهی کشور در حال حاضر قابل استفاده نیست و باید شرایط محدوده ارتفاع باند جدید حل و برخی املاک اطراف فرودگاه نیز خریداری شود تا فقط باند فرودگاه برای نشستن آماده شود.

  هزینه ای که اگر برای صرفاً توسعه شهرستان و تقویت زیراسخت های رامسر صرف می شد امروز شاهد توسعه و پیشرفت شگرفی در رامسر بودیم.

  این در حالی است که بعد از افتتاح باند می بایست ترمینال و دیگر امکانات فرودگاه نیز تامین شود که با این حساب حداقل ۱۰ سال دیگر را باید مردم رامسر نظاره گر صرف هزینه های کلان و بدقولی های مسئولین باشند که با این منوال هم امیدی به افتتاح و توسعه فرودگاه رامسر به طور قطع نمی توان بود.

  فرودگاهی که علاوه بر آنکه می تواند بسترساز توسعه زیرساخت ها برای جذب سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی، توسعه آموزش عالی، گردشگری، دسترسی مناسب تر به خدمات درمانی و فرصت و مزیت مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد، نقش بسزایی نیز در رونق شهرستان رامسر و منطقه داشته باشد، از این رو سود غیرمستقیمی را نیز در شریان‌ های خشکیده اقتصادی منطقه وارد خواهد کرد و از طرفی می تواند اقتصاد بومی و تولیدی خانوارها، مساحت بسیار زیادی از منطقه غرب مازندران و شرق گیلان را متحول کند.

  متاسفانه تعلل، غفلت و بی تفاوتی مسئولان منطقه ای و فرامنطقه ای، مانند نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل فرودگاه های استان مازندران، ریاست فرودگاه شهرستان رامسر و در نهایت عدم پیگیری بسیاری از مقامات بلند پایه استانداری مازندران، فرمانداری شهرستان رامسر، در مقابل  سکوت رسانه ای بعضی از رسانه های فعال استان مازندران، موجب تکدر خاطر و نگرانی بسیاری ازمنتقدین، دلسوزان و شهروندان شهرستان رامسر و شهرستان های اطراف شده است.

  حرف آخرمان اینکه صرف هزینه های بسیار بالا در طول مدت زمان طولانی به همراه عدم وجود برنامه ریزی مناسب در همه رده های اجرایی این پروژه ضعف های بسیار مهمی هستند که منابع ملی و بیت المال مردم را در شرایط کنونی بلااستفاده قرار داده است و می طلبد که مسئولان مربوطه هر چه سریعتر در جهت استفاده بهینه از این زیر ساخت منطقه ای و ملی اقدامی داشته باشند.

  انتشار یافته: ۱
  1. درود بر شما وسپاس از پوشش خبری بالنسبه مناسبی که به اخبار شهرستان میدهید فارغ از گرایش فکری این سایت-که طبیعی بوده حق مسلم گردانندگان سایت در انتخاب نحله فکری محفوظ ومقبول است-بر خلاف سایر پایگاههای خبری رامسر ویا شهسوار شما فعالیت بیشترو خوبتری دارید نمونه اش اخبار مربوط به طوفان اخیر و عکسهای اختصاصی که کار کردید ونشاندهنده ارزشیست که برای کارتان قائلید.ایکاش در مورد وضعیت باغداران هم گزارش مبسوطی تهیه می کردید.
   برای شما آرزوی موفقیت می کنم.