پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ , Wednesday 5 October 2022
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10350
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ فروردین, ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۸
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > سیاسی > ویژه ها
 •   

  سفیر ایران در باکو خبر داد:

  اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه ١٧ فروردین در رامسر

  سفیر کشورمان در باکو از برگزاری نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آذربایجان و روسیه در ١٩ فروردین ماه و در باکو خبر داد و گفت: اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان ۱۷ فروردین در رامسر برگزار می شود.

  به گزارش نیمه پر رامسر به نقل از فارس، محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو گفت : نیمه دوم فروردین شاهد فعال شدن دیپلماسی منطقه ایران خواهیم بود و در این ایام برگزاری اجلاس سه جانبه وزرای امورخارجه ایران ؛ ترکیه و آذربایجان در رامسر،اجلاس سه جانبه وزرای امور خارجه ایران،آذربایجان و روسیه در باکو و اجلاس معاونان وزرای کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو نشانگر توجه کشورهای منطقه برای توسعه روابط و همکاری های چند جانبه است.

  سفیر کشورمان گفت: اجلاس سه جانبه وزرای خارجه ایران ، ترکیه و آذربایجان که در تاریخ ۱۷ فروردین(۵ آوریل) در رامسر برگزار می شود، گام مهمی برای توسعه روابط و همکاری های سه کشور جهت مبارزه با تروریسم بین المللی، حمل ونقل وترانزیت کالا و تقویت همکاری های تجاری اقتصادی خواهد بود.

  وی تاریخ اجلاس وزرای امور خارجه ایران،آذربایجان و روسیه در باکو را ۱۹ فروردین (۷ آوریل) اعلام کرد و گفت برای اولین بار است که چنین اجلاسی برگزار می شود و نشانگر اراده سه کشور برای یافتن بسترهای جدید برای همکاری بخصوص در حوزه های ترانزیت،تجارت و انرژی و همچنین ایفای نقش برای حفظ صلح و ثبات در منطقه می باشد.

  پاک آیین با اشاره به حضور ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه و نماینده ویژه کشورمان در امور دریای خزر در اجلاس ویژه این دریا در باکو را نیز حرکتی در جهت تدوین رژیم حقوقی دریای خزر دانست و ابراز امیدواری کرد که تداوم این رایزنی ها موجب توافقات بیشتر برای تامین منافع کشورهای این حوزه باشد.

  پاک ایین کشورهای ایران ، روسیه،ترکیه و آذربایجان را دارای نقش تعیین کننده در مسایل منطقه ای و بین المللی و تامین امنیت و ثبات خواند و افزود: برگزاری نشست های سه جانبه باهدف تقویت همکاریها در زمینه های حمل ونقل،انرژی ، تجارت و امنیت منطقه ای اقدامی ضروری بنظر رسیده و یک ابتکار مهم دیپلماتیک تلقی می شود.

  سفیر ایران در باکو روابط کشورمان با سه کشور روسیه، آذربایجان و ترکیه را رو به رشد توصیف کرد و گفت : علاوه بر همسایگی ؛ سابقه تاریخی ؛ تمدنی ؛فرهنگی و دینی مشترکات فراوانی بین چهار کشور وجود دارد وهمگرایی بین ایران ؛روسیه، ترکیه و آذربایجان می تواند سبب افزایش نقش منطقه ای و بین المللی این کشورها شود.