پایگاه خبری تحلیلی رامسرنوین
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ , Friday 16 November 2018
  Ramsarnovin.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 17854
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۱
 • شما اینجا هستید :آخرین اخبار > اخبار شهرستان رامسر
 •   

  جزئیات۶خبر ویژه امروز چهارشنبه۲۲ آذرماه ۱۳۹۶

  به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ، نشنال اینترست: در معادلات خاورمیانه ایران سواره و آمریکا پیاده است یک نشریه آمریکایی تصریح کرد آیت‌الله‌های ایران، رئیس واقعی خاورمیانه هستند و آمریکا درگیر روابط سعودی‌ها و اسرائیل برای مقابله با آنها نشود؛ چرا که این فکری احمقانه است. نشنال اینترست در تحلیلی با عنوان «خاورمیانه هرگز […]

  به گزارش رامسرنوین به نقل از بلاغ،

  نشنال اینترست: در معادلات خاورمیانه ایران سواره و آمریکا پیاده است
  یک نشریه آمریکایی تصریح کرد آیت‌الله‌های ایران، رئیس واقعی خاورمیانه هستند و آمریکا درگیر روابط سعودی‌ها و اسرائیل برای مقابله با آنها نشود؛ چرا که این فکری احمقانه است.
  نشنال اینترست در تحلیلی با عنوان «خاورمیانه هرگز تغییر نخواهد کرد» نوشت: از تجزیه و تحلیل‌های رسانه‌های پیشرو، این تصور ایجاد می‌شود که برخی روزنامه‌نگاران و کارشناسان این حوزه، گمان می‌کنند فصل اول تاریخ جهان در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» نوشته شده و اگر کسی نداند گمان می‌کند این افراد شاید از خوابی ۵۰ ساله بیدار شده باشند؟
  اتحاد میان اسرائیل و عربستان سعودی که توسط برخی اندیشکده‌ها و اتاق‌های فکر ستوده می‌شود به نظر می‌رسد با راهنمایی آمریکا صورت گرفته باشد.
  پس از حادثه ۱۱ سپتامبر سیاستمداران آمریکایی تصمیم گرفتند با استفاده از نیروی نظامی و همچنین تسریع در روند صلح اعراب و اسرائیل راهبرد خود را در منطقه به خوبی مدیریت کنند. نیازی به گفتن نیست که این امر به موفقیت نرسید.
  اگر این راهبرد موفقیت‌آمیز بود، حمله به عراق به این شیوه پایان نمی‌یافت و سبب قدرت یافتن بیشتر ایران در منطقه و نزدیکی بیشتر عراق و ایران نمی‌شد.
  در حالی که اوباما اصرار داشت توافق هسته‌ای با ایران تلاش برای متوقف کردن برنامه نظامی هسته‌ای ایران است، بسیاری در واشنگتن و جاهای دیگر بر این باورند توافق هسته‌ای بخشی از یک تلاش بلندمدت دیپلماتیک برای برقراری دوباره ارتباط با تهران است. اما روشن نیست این رویکرد متضاد، بر اساس مفهوم حل و فصل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران، قابل اجرا است یا نه. چرا ایرانیان باید سیاست «چانه‌زنی بزرگ» با ایالات متحده را که شامل، کاهش ارتباطات نظامی با حزب‌الله لبنان، به رسمیت شناختن اسرائیل و از بین بردن هرگونه تلاش برای دستیابی به قدرت نظامی هسته‌ای که برخی از خواسته‌های ایالات متحده در جریان مذاکرات است را قبول کنند حال آنکه ایران، به گونه‌ای سواره است و آمریکا پیاده. آیت‌الله‌های ایران رئیس واقعی خاورمیانه هستند و نباید آمریکا وارد بازی عربستان و اسرائیل برای مقابله با ایران شود. به‌طور خلاصه، نشانه‌ای وجود ندارد که ایران از نقش کنونی خود در منطقه دست بکشد. ایالات متحده باید در این زمینه، از دخالت در درگیری بین عربستان سعودی و ایران، اجتناب کند. این همان روشی است که ایالات متحده در طول جنگ بین عراق و ایران در دهه ۱۹۸۰ در پیش گرفت.
  واشنگتن به عنوان بخشی از نقش مرسوم خود در خاورمیانه، باید تلاش کند روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را سرعت بخشد و خروج اسرائیل را از سرزمین‌های عربی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ و «حل و فصل درست» مشکل فلسطین را پیگیری کند.
  به نظر می‌رسد تلاش جدید آمریکا در این زمینه، در مقابل «اتحاد خیالی سعودی و اسرائیل»، گزینه واقع‌بینانه‌تری باشد و می‌تواند منافع بلندمدت ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آن را تضمین کند و در روند تعادل قدرت در خاورمیانه اثربخش باشد.

  راغفر: ادعاهای دولت تناسبی با سفره‌های مردم ندارد
  رفتار غیر مسئولانه و فرافکنانه دولت درباره بودجه و وعده‌های اقتصادی، صدای برخی کارشناسان حامی را نیز درآورده است. دکتر حسین راغفر کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه الزهرا(س) درباره رویکرد دولت در لایحه بودجه ۹۷ به فرارو گفت: «دولت دوازدهم دولت جدیدی نیست ادامه دولت ۴ سال قبل است. سؤال این است که چطور همه برنامه‌های آقای روحانی موکول است به آینده. دستاوردهای سال گذشته دولت روحانی قرار است کجا خودش را نشان دهد؟ به نظر می‌رسد اتکای بیشتر دولت به حافظه بلند مدت مردم است تا حافظه کوتاه مدت آنها. تصور بر این است که مردم امیدوارند که در آینده اتفاقی بیفتد و وعده‌ها به آینده برمی‌گردد، اما ما جز ادامه سیاست‌های دولت‌های نهم و دهم و تداوم همان وضعیت و شاخص‌ها غیر از کنترل تورم نتایج متفاوتی از دولت آقای روحانی ندیدیم.»
  او افزود: «دستاوردهایی که دولت مدعی آنهاست آنگونه که باید و شاید برای مردم ملموس نیست. همه وعده‌های دولت هم معطوف به آینده است و هر سال وعده‌ها به سال بعد موکول می‌شود.»
  این استاد دانشگاه ادامه داد: «تعارض‌های جدی میان سیاست‌های دولت و وعده‌های دولت وجود دارد. دولت خصوصی‌سازی در همه زمینه‌ها را در دستور کار قرار داده است، این در حالی است این سبک خصوصی‌سازی جز رشد نابرابری‌ها، غارت منابع عمومی، رشد بیکاری، فقر و بدهکاری نسل‌ها هیچ دستاوردی نداشته است. ما با خصوصی‌سازی شاهد غارت منابع ملی توسط گروه‌های ذی‌نفع حاضر در قدرت بودیم. به نظر می‌رسد تتمه منابع بخش عمومی و دولتی با تأکید دولت دوازدهم و آقای روحانی بر خصوصی‌سازی دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی نیز قرار است از بین برود.»
  به اعتقاد این کارشناس اقتصادی «ما متأسفانه نمی‌توانیم به تحقق وعده‌های دولت امیدوار باشیم. تحول بزرگ و دگرگونی که آقای روحانی از آن صحبت می‌کند با سیاست‌های تعریف شده دولت همچون خصوصی‌سازی‌ها تناسب و ارتباطی ندارد.
  او در ادامه درباره لایحه بودجه با بیان این که سیاست‌های مطرح شده در این لایحه مجموعه‌ای از سیاست‌های متناقض است، اظهار کرد: «تداوم خصوصی‌سازی ترجمه صریح‌اش انتقال منابع عمومی به دوستان و رفقاست، این چیزی جز رشد نابرابری‌ها و گسترش فقر و بیکاری نیست. هنوز در بنگاه‌های خصوصی شده مدیران دولتی مدیریت و از مزایا و منافع بخش عمومی استفاده می‌کنند بدون این که مشارکت جدی در ارتقا کارایی و بهره‌وری و اشتغال در کشور ایفا کرده باشند.»
  این استاد اقتصاد گفت: «دولت از یک طرف مدعی ایجاد اشتغال در جامعه است و از طرف دیگر با افزایش قیمت‌ها تورم بزرگی را به جامعه تزریق می‌کند. قربانیان تورم دو دسته‌اند اصلی‌ترین آنها گروه‌های فقیر و کم‌درآمد جامعه هستند و دوم بخش تولید است که بار اشتغالزایی را به دوش دارد.»
  او با بیان اینکه هیچکدام از ادعاهای دولت با نتایجی که در سفره مردم و رفاه عمومی دیده می‌شود، تناسب ندارند، ادامه داد: «در بحث خصوصی‌سازی اقداماتی مثل دستور فروش بیمارستان‌های دولتی و یا واگذاری آنها صادر شد، اخیراً هم منابع صندوق‌های بیمه‌ای به اسم طرح تحول غارت گردید. بحران‌های بسیار بزرگی در پی اقدامات دولت در ۴ سال گذشته بر صندوق‌ها تحمیل شده است و نگرانی‌های بزرگی را به وجود آورده است. به نظر نمی‌رسد که سیاست‌های دولت پاسخگوی حل بحران‌های به‌وجود آمده در دولت یازدهم باشد چه برسد به این که مشکلاتی همچون بیکاری و رکود را رفع و رجوع کند.»
  وی تأکید کرد: «در سخنرانی آقای روحانی مبارزه با فقر مورد تأکید قرار گرفت اما سیاست‌های اقتصادی دولت خلاف این را نشان می‌دهد. متأسفانه ما شاهد افزایش فقر و نابرابری، تعمیق رکود و گسترش بیکاری خواهیم بود.»
  او اظهار کرد: «برنامه دولت مشخص نیست. من تصور می‌کنم برای خروج از بحران باید برنامه‌ای وجود داشته باشد که دولت با آن پیش برود. عزم جدی در دولت دیده نمی‌شود. لختی و کندی عجیبی در دستگاه‌های اقتصادی وجود دارد. مدیران صنعت، معدن، اقتصاد، تجارت و… اصلاً توانایی مدیریت منابع موجود و تجهیز بنگاه‌های در آستانه ورشکستگی و یا احیای بنگاه‌هایی که به دلایل مختلف ورشکست شده‌اند را ندارند.»

  هزینه‌تراشی وزارت نفت با سود روزانه ۱/۵ میلیاردی برای دلالان
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از سود روزانه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیونی شرکت‌های واسطه‌ای مدیران نفتی با اجرای طرح برندینگ خبر داد و گفت: این طرح یک نوع دلال‌تراشی و تحمیل بار مالی جدید برای دولت است.
  حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، در گفت‌وگو با الف با اشاره به طرح برندینگ که در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، گفت: درحال حاضر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در استان‌ها، سوخت را مستقیم به جایگاه‌ها می‌رسانند اما با تصمیم وزارت نفت قرار است شرکت‌هایی که عمدتاً افراد دست‌اندرکار آن بازنشستگان و مدیران وزارت نفت هستند، این کار را برعهده بگیرند.
  وی از تشکیل و رواج شرکت‌های واسطه‌ای تحت عنوان برندینگ خبر داد و افزود: براساس این تصمیم برخی مدیران وزارت نفت شرکت‌های واسطه‌ای تشکیل می‌دهند و سوخت را از دولت و شرکت ملی پخش می‌گیرند و به جایگاه‌ها می‌رسانند.
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تأکید بر اینکه هیچ نیازی به تشکیل این شرکت‌ها نیست، افزود: با اجرایی شدن این تصمیم به ازای هر لیتر سوخت ۱۰ تومان هزینه اضافه‌تر بر دوش دولت گذاشته می‌شود.
  حاجی دلیگانی افزود: در حال حاضر متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور حدود ۷۰ میلیون لیتر است و اگر سوخت‌های دیگر مثل گازوئیل، نفت سفید را هم حساب کنیم، روزانه حدود ۱۵۰ میلیون لیتر سوخت در کشور مصرف می‌شود که با اجرای طرح مذکور، هزینه جدید برای دولت ایجاد می‌شود و شرکت‌های واسطه‌ای سود سرشار از بیت‌المال می‌برند.
  حاجی‌ دلیگانی افزود: تصمیم‌گیری در این زمینه از اختیارات وزیر نفت نیست و این اقدام به ضرر منافع کشور است.

  هرگز ایرانی‌ها را مانند امروز بدبین به آمریکا ندیده بودم
  خبرنگار نیویورک تایمز می‌گوید مردم ایران برخلاف چند سال پیش کاملاً به آمریکا بدبین شده‌اند.
  توماس اردبرنیک خبرنگار نیویورک‌تایمز در تهران ضمن مصاحبه با فرید زکریا در شبکه سی‌‌ان‌ان گفت: من در ۱۶ سال گذشته از ایران گزارش داده‌ام و در این دوره زمانی، ایرانی‌ها نسبت به مقامات خود بدبین بوده‌اند که جنبش سبز در سال ۲۰۰۹ نشانه‌ای از آن بود.(!)
  اما همه این چیزها در چند ماه گذشته تغییر کرده است، به ویژه به خاطر ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و همچنین ولیعهد عربستان. ایرانی‌ها هرچه بیشتر ملی‌گرا شده‌اند، آنها که تاکنون تندروها را مدت‌ها به عنوان نیروهای بی‌ثبات‌کننده می‌نگریستند، اکنون به آنان به عنوان محافظان کشور می‌نگرند.
  وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: بسیاری از افراد طبقه متوسط ایران از تصمیم پیوستن به توافق هسته‌ای حمایت کردند، چرا که خواهان صلح و ثبات بودند، اما اکنون آنها شاهد هستند که ترامپ درباره لغو آن سخن می‌گوید و مردم به تندروها گوش می‌دهند که می‌گویند ما همواره به شما می‌گفتیم نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد، اکنون بسیاری از مردم می‌گویند احتمالاً اینها درست می‌گویند.
  وی در ادامه گفت: در مجموع بسیاری از مردم ایران، رئیس‌جمهوری آمریکا را دارای شخصیتی متزلزل می‌بینند که در کشورش بی‌ثباتی ایجاد کرده است.
  ایرانی‌ها، ترامپ را فردی بسیار «دمدمی مزاج» می‌دانند اکنون ایرانی‌ها، آمریکا را کشوری غیرقابل پیش‌بینی می‌بینند.

  فارین پالیسی: عربستان باخته است ایران بازیگر پیروز منطقه است
  یک نشریه آمریکایی تصریح کرد: ایران پیروز نبردهای خاورمیانه است.
  فارین پالیسی با اشاره به سلسله ناکامی‌های عربستان سعودی در منطقه نوشت: در حال حاضر، ایران کنشگر پیروز در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) است و عربستان، سعد حریری را در لبنان وادار به استعفا کرد اما در لبنان و عراق و سوریه و یمن، پیداست که امتیاز پیروزی با ایران بوده است.
  در لبنان، حزب‌الله بر ائتلاف ۱۴ مارس که هدف آن محدود کردن فعالیت‌های این جنبش بود و تحت حمایت سعودی فعالیت می‌کرد، غلبه پیدا کرد.
  در مه ۲۰۰۸ که حزب‌الله، غرب بیروت و مناطق حومه پایتخت را محاصره کرد، نشان دهنده درماندگی عاملان سعودی‌ها در هنگام مواجهه با نیرویی جدید که در دسترس عاملان ایران در لبنان است، بود.
  افزون بر آن و پس از این اتفاقات، ورود حزب‌الله به جنگ سوریه این حقیقت که این گروه نمی‌تواند از سوی نظام سیاسی لبنان، در حصار موانع قرار گیرد، مورد تأیید قرار گرفت.
  عقب‌نشینی ریاض از حمایت مالی از نیروهای مسلح لبنان و اکنون نیز در ماجرای استعفای حریری، به گونه‌ای مؤثر نشان از اقرار خانواده سعودی به واقعیت نفوذ ایران دارد.
  در سوریه، حمایت ایران از رژیم سوریه، نقشی تعیین کننده در پیروزی بشار اسد داشت. تدارک ایران کمک کرد تا شبه نظامیان بومی جدیدی پرورش یابند و دسترسی رژیم سوریه به نیروی انسانی مورد نیاز برای شکست حریف را فراهم آورند.
  از سوی دیگر، تلاش‌های عربستان منجر به آشفتگی و نهایتاً ظهور گروه‌های سلفی شد.در عراق، سپاه پاسداران ایران، نیروی مستقل و مورد حمایت رسمی تحت عنوان حشدالشعبی با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر را توسعه داد که البته همه اجزای این گروه را طرفداران ایران تشکیل نمی‌دهند، اما گروه‌های شیعی کتائب حزب‌الله، سازمان بدر و عصائب اهل‌الحق با سپاه پاسداران ایران در ارتباطند.
  عربستان همچنین در یمن، مداخله نظامی آشکار کرد اما اکنون بدون هیچ چشم‌اندازی در یمن گرفتار شده و این در حالی است که حمایت ایران از حوثی‌ها (انصارالله) بیشتر از حد متوسط بوده است. بنابراین ایران در لبنان، به طور مؤثر بازی را برده است و در سوریه و عراق نیز در حال برنده شدن است و در یمن نیز خون سعودی‌ها را می‌ریزد.
  عربستان در ایجاد عاملان مؤثر در جهان عرب هیچ توانایی ندارد.
  به رغم حرکت‌های جسورانه محمد بن سلمان، هیچ نشانه‌ای از اینکه عربستان بتواند معادلات منطقه را تغییر دهد وجود ندارد.

  مجوز چندباره دولت فرانسه برای تجمع بقایای گروهک تروریستی در پاریس
  دولت فرانسه بار دیگر به گروهک تروریستی منافقین مجوز داد تا به بهانه واهی حقوق بشر، علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران تجمع برپا کند.
  این تجمع در پاریس برپا شد و برای چندمین بار است که دولتمردان فرانسه به منافقین برای برگزاری چنین تجمعاتی مجوز صادر می‌کنند. گروهکی که جنایت‌های بی‌شماری در ایران انجام داد و ۱۷ هزار نفر از مردم بی‌گناه کشورمان را به منظور دستیابی به خواسته‌های نامشروع سرکرده‌های این گروهک تروریستی به شهادت رساند.دولت فرانسه درحالی به منافقین تروریست مجوز برگزاری تجمع داده که همواره از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم دم می‌زند. تعدادی از اعضای گروهک تروریستی منافقین و افراد اجاره‌ای علیه حقوق بشر در ایران در میدان انولید پاریس در کنار وزارت خارجه فرانسه دست به تجمع زدند. جالب اینجاست ژان پیر میشل سناتور سابق فرانسوی نیز در تجمع گروهک تروریستی منافقین سخنرانی کرد.
  تعداد این افراد که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر گزارش شد حین برگزاری این مراسم دائما رو به کاهش رفت چرا که دیده شد افراد اجاره‌ای پس از حضور و غیاب و دریافت وجه خود محل تجمع را ترک می‌کردند. بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در حملات منافقین به شهادت رسیده‌اند. این در حالی است که آمریکا، نام گروهک منافقین را پس از عمری ترور در ایران و عملیات‌های خرابکارانه بر ضد کشورمان از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرده است. آمریکا برای سال‌های متوالی منافقین را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود.
  چند روز پیش نیز پارلمان اتحادیه اروپا در اقدامی وقیحانه با دعوت از مریم رجوی قجرعضدانلو ابریشمچی سرکرده گروهک تروریستی منافقین بار دیگر در موضوع حقوق بشر نقاب از چهره برگشود. مریم رجوی در دیدار با برخی نمایندگان پارلمان اروپا خواستار فشار بر جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر در کنار موضوع موشکی و دفاعی شد.